Ľubomír Grega 04.08.2023

Premenenie z lásky

Každoročne dvakrát vystupujeme cestou evanjelia na vrch premenenia nášho Pána. Tento rok to bolo 5. marca počas Druhej pôstnej nedele a druhýkrát túto nedeľu, 6. augusta, na sviatok Premenenia Pána. Mnohí sme sa dožili tohto dňa, ale nie všetci rovnako. Niektorí z nás už uvideli Pána ako trojica apoštolov. Teda tak, ako počas svojho pozemského života nikdy predtým. Spomeňme si na nich v modlitbách. Kráčanie životom sa skutočne podobá výstupu na vrch Tábor. Vystupujeme spolu s Ježišom a pritom si ani neuvedomujeme, s kým kráčame. Až do chvíle, keď prídeme do cieľa a začneme ho vidieť v inom svetle.

 

Premenenie z lásky
Ľubomír Grega 28.07.2023

Perlové podobenstvo

Po dlhom rade Ježišových podobenstiev si nakoniec vypočujeme posledné tri, ktoré hovoria, aké dôležité je získať „nebeské kráľovstvo“. Tento zisk je prirovnaný k  pokladu ukrytému na poli, k vzácnej perle či sieti plnej rýb.

Perlové podobenstvo
Ľubomír Grega 21.07.2023

Nie je klas ako klas

Šestnásta nedeľa pripomenie hneď tri podobenstvá, z ktorých dve sú akoby vložené do známeho podobenstva o pšenici a kúkoli. Pre tých, ktorí ho už počuli viackrát a pamätajú si ho, nie je ničím novým. Napriek tomu žiadne Božie slovo nie je až také poznané, aby nemohlo byť spoznávané ešte viac.
Nie je klas ako klas
Ľubomír Grega 15.07.2023

Zrná Božieho slova

Za bývalých dôb sa počas žatevných prác zvyklo raziť heslo: „Ani zrno nazmar!“ Nie vždy sa to podarilo, a preto niektoré krajnice ciest boli značené rozsýpaným zrnom až do sýpok. Ale ani Ježišov rozsievač z Matúšovho evanjelia nepatril medzi šetrných a už pri siatí si počínal veľmi rozšafne: svoje zrná sial nielen do úrodnej zeme, ale aj na okraje ciest, do skalnatej pôdy a dokonca ich hodil aj do tŕnia. Z ľudského hľadiska si počínal príliš márnotratne, ale z Božieho to bol prejav lásky.
Zrná Božieho slova
Ľubomír Grega 07.07.2023

Hľadá sa Boh

Arcibiskup Fulton Sheen († 1979), ktorý bol vo svojej dobe známy miliónom Američanov najmä z televíznych obrazoviek, v jednom zo svojich vystúpení spomenul, že Boha nie je ťažké nájsť, potrebné je len spustiť naše pyšne zdvihnuté nosy a zbadáme ho pri našich nohách. Preto spomínaní Ježišovi „maličkí“ majú jednu veľkú výhodu: vidia mu priamo do očí, kým „velikáni“ sveta sa musia skláňať, aby si ho všimli.
Hľadá sa Boh