Ján Lauko 20.02.2020

Namiesto mafie pracuje pre ľudí

Vďaka tvrdej práci a vynaliezavosti dokázal naplniť svoj sen o tom, že i mladík z pochybnej štvrti môže žiť čestne a šťastne.
Namiesto mafie pracuje pre ľudí
Lenka Horáková 19.02.2020

Misie v Londýne jej dávajú nový rozmer

Niekedy sa naše plány zmenia zo dňa na deň. Keď Boh zavolá, srdce vyšle signál rozumu a my urobíme rozhodnutie, ktoré zmení náš život. Tak to bolo aj v prípade Mariany Moravčíkovej (25) z Rožňavy. Ukončila vysokoškolské štúdium, v októbri sa vydala, no Boh ponúkal jej životu ešte iný smer. Počúvla jeho hlas a v januári odišla na misie do Londýna, aby nejaký čas pomáhala ženám – žiadateľkám o azyl vo Veľkej Británii.
Misie v Londýne jej dávajú nový rozmer
Ján Lauko 19.02.2020

Pojem kresťanský politik sa u nás devalvuje

Kresťanský volič to má pred nastávajúcimi parlamentnými voľbami náročné. O jeho hlas sa totiž uchádza hneď niekoľko kandidátov v rozličných politických stranách. Dá sa zorientovať v tom, kto hodnotovú orientáciu voličov iba zneužíva? O používaní a zneužívaní kresťanskej karty v politickom boji sme sa rozprávali s politickým analytikom JÁNOM BARÁNKOM (61).
Pojem kresťanský politik sa u nás devalvuje
Anna Stankayová 19.02.2020

Tvoria mozaiku kultúrnohistorického vývinu v Európe

Už štvrťstoročie skúma vzťahy slovenského jazyka a kultúry s inými slovanskými i neslovanskými jazykmi a kultúrami. Zaujíma sa o cyrilské a latinské pamiatky byzantskej tradície na Slovensku či výskum biblických textov. Prvého marca si Slavistický ústav Jána Stanislava Slovenskej akadémie vied pripomína 25 rokov svojho vzniku. Porozprávali sme sa s profesorom PETROM ŽEŇUCHOM (48), ktorý v ňom pôsobí od jeho začiatku.
Tvoria mozaiku kultúrnohistorického vývinu v Európe
Jozef Bartkovjak SJ 18.02.2020

Archívy obdobia Pia XII. sa otvárajú

Vatikánske archívy otvoria pre vedcov fondy obdobia pontifikátu Pia XII. (1939 - 1958). Dátum ich sprístupnenia, 2. marec 2020, má pre historikov mimoriadny význam. Profesorka Emília Hrabovec v rozhovore vysvetlila, o čo vlastne ide.
Archívy obdobia Pia XII. sa otvárajú