Ján Lauko 10.03.2020

Na Rozkvete to žije

Keď som pred dvoma rokmi v auguste pripravoval spravodajstvo do KN, musel som s poľutovaním zaradiť i správu o požiari historickej Kaplnky sv. Heleny na sídlisku Rozkvet v Považskej Bystrici. Pri získavaní informácií som vtedy oslovil miestneho správcu farnosti Wiesława Krzyszychu z rehole saletínov. Bol som prekvapený, že napriek nešťastiu páter neprepadal negativizmu, ale bol potešený z vlny solidarity, ktorá sa po požiari zdvihla. Dianie vo farnosti som odvtedy sledoval bližšie a zaujalo ma, aká živá komunita veriacich na Rozkvete funguje. Začiatkom roka som ju preto navštívil osobne.
Na Rozkvete to žije
Anna Stankayová 10.03.2020

Pápeža Františka máme už 7 rokov

Keď sa 28. februára 2013 pápež Benedikt XVI. po necelých ôsmich rokoch dobrovoľne vzdal pápežského stolca, svet zostal v šoku. Naposledy sa tak totiž stalo pred viac ako 700 rokmi. Po voľbe nového pápeža však prišiel ďalší „šok“ – prvý pápež z Latinskej Ameriky. Pápeža Františka zvolili 13. marca 2013.
Pápeža Františka máme už 7 rokov
Peter Slovák 09.03.2020

Asertívny znamená nestratiť úctu

V pedagogickej praxi sa v mnohých výchovných predmetoch žiak pripravuje na asertívne správanie. Tento vzdelávací modul nie je určite zavrhnutiahodný, ale v poslednom čase sa čoraz častejšie ozývajú kritické hlasy, aby sa bezbrehé vedenie k asertivite nestalo absolútnym výchovným štýlom. Prečo? V mnohých prípadoch totiž v medziľudskom kontakte dochádza k nesprávnemu pochopeniu asertivity a jej uplatnenie je nevhodne nasmerované.  
   


 

Asertívny znamená nestratiť úctu
Monika Šimoničová 09.03.2020

Hýbme sa s Bibliou (2)

V minulom príspevku sme nasadili latku celkom vysoko. Dali sme si za cieľ vyšplhať sa vyššie či bližšie k Bohu. Trošku spomaľme a nezabúdajme, že svätosť sa dosahuje menšími krôčikmi. Preto sa teraz budeme sústrediť na najstarší pohyb človeka – chôdzu.
Hýbme sa s Bibliou (2)
Ján Lauko 09.03.2020

Pôstne plátno pripomína konkrétnych ľudí

Farníci z bratislavskej Trnávky celý január prinášali do kostola biele oblečenie a textílie. Z ich osobných vecí potom výtvarníčka DOROTA SADOVSKÁ (47) vytvorila pôstne plátno Byť blízko. Tento názov vyjadruje dvojitú blízkosť – jednak sa človek darovaním kúska svojho oblečenia priblížil zástupnou formou ku Kristovi na oltári a zároveň je na plátne prepojený s ostatnými farníkmi. O pôstnom plátne v Kostole sv. Jána Bosca sme sa viac porozprávali s jeho autorkou.
Pôstne plátno pripomína konkrétnych ľudí