Anna Stankayová 07.10.2020

Urobme z čítania Biblie súčasť každodennej modlitby

Minulú stredu sa liturgickou spomienkou sv. Hieronyma skončil Rok Božieho slova. S biblistom Róbertom Lapkom (47) sme sa preto porozprávali o jeho priebehu i o tom, ako ďalej objavovať lásku k Svätému písmu.
Urobme z čítania Biblie súčasť každodennej modlitby
Ľudovít Malík 22.09.2020

Snažia sa uskutočňovať civilizáciu lásky

Katolícke školstvo patrí na celom svete k najkvalitnejším vzdelávacím inštitúciám. A Katolícka cirkev od zrodenia univerzít bola ich patrónom. Som rád, že podobne je to aj na Slovensku, kde Katolícka cirkev zriadila a dokáže viesť univerzitu, ktorá sa v týchto týždňoch dožila 20 rokov života. Oslovili sme jej súčasného rektora Jaroslava Demka (60) a pozreli sa bližšie na jej život.

Snažia sa uskutočňovať civilizáciu lásky
Zuzana Artimová 14.09.2020

Chceme zostať verní zrelej viere a zdravému rozumu

Spolok svätého Vojtecha oslavuje 150 rokov. Za ten čas si už prežil naozaj mnoho. No aj v súčasnej slovenskej spoločnosti má pevné miesto. Navyše dnes patrí k vydavateľstvám, ktoré rešpektujú i odborníci zo svetského prostredia. Za svoju knižnú produkciu získava celosvetové ocenenia. V týchto dňoch sa teší z ďalšieho dizajnového Oscara – ceny Red Dot Award za literárne veľdiela Faust a Božská komédia. Predtým už bola ocenením Red Dot Award ovenčená Svätovojtešská Biblia. Riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík (50) má z ocenení radosť, ale zdôrazňuje, že SSV chce v prvom rade šíriť tradíciu živej viery otcov.
Chceme zostať verní zrelej viere a zdravému rozumu
Zuzana Artimová 10.09.2020

Aj moderný svet potrebuje kňazské povolania

Na uplynulý Rok modlitieb za nové kňazské povolania nadväzuje v Bratislavskej arcidiecéze aktuálny Rok modlitieb za kňazov. Katolícke noviny sa v tejto súvislosti rozprávali s generálnym vikárom Bratislavskej arcidiecézy pre klérus a sviatosti Danielom Ižoldom (60) o ovocí modlitieb na tento úmysel, o význame kňazského povolania aj o obrusovaní „duchovných diamantov“.
Aj moderný svet potrebuje kňazské povolania
Mária Peterčáková 03.09.2020

Tanec je skrytým jazykom duše

Tanec ako spôsob či súčasť modlitby? A prečo vlastne nie? „Ľudské telo môže vyjadrovať prítomnosť Boha v nás. To je podstatou duchovného tanca,“ tvrdí Eva Jaroušková CJ, ktorá spolu s inými sestrami už zopár rokov vedie kurzy tanečnej meditácie.
Tanec je skrytým jazykom duše