Peter Slovák 14.01.2021

Sprostredkovať Boha v každom povolaní a stave

Vojenský rímskokatolícky ordinariát všeobecne duchovnú službu ponúka katolíckym veriacim pôsobiacim v ozbrojených zložkách štátu. Osobitné miesto tu má Finančná správa SR. Pastoračná starostlivosť a duchovná služba medzi colníkmi je pre kňaza skutočne špecifickým spirituálnym priestorom a individuálnou výzvou.

Sprostredkovať Boha v každom povolaní a stave
Anna Stankayová 12.01.2021

Od procesu s biskupmi prešlo 70 rokov

Vykonštruovaný, divadelný, zinscenovaný či monsterproces, ktorý v komunistických krajinách nemal obdobu. Reč je o dopredu pripravenom a päť dní trvajúcom súdnom procese s tromi slovenskými biskupmi – Jánom Vojtaššákom, Michalom Buzalkom a Pavlom Petrom Gojdičom. V týchto dňoch si pripomíname jeho 70. výročie. Udalosti z januára 1951 priblížil historik, profesor Róbert Letz.
Od procesu s biskupmi prešlo 70 rokov
Ján Lauko 31.12.2020

Čo vieme o svätom Silvestrovi

V posledný deň roka si v liturgickom kalendári pripomíname pápeža, ktorý ako mladý kňaz zažil prenasledovanie kresťanov, no neskôr tiež rozkvet Cirkvi. O jeho živote sme sa porozprávali s kňazom a cirkevným historikom Gabrielom Brendzom (57).

Čo vieme o svätom Silvestrovi
Ján Lauko 30.12.2020

Ikona je evanjelium v obrazoch

„Ikonopisci nevnímajú svoje dielo ako sebavyjadrenie, ale ako odhalenie duchovného predobrazu, ktorý bol na doske ikony neviditeľne prítomný už pred začatím práce,“ vysvetľuje v rozhovore pre Katolícke noviny Mária Buláková (29) z Pápežských misijných diel, ktorá sa sama venuje písaniu ikon.

Ikona je evanjelium v obrazoch
Anna Stankayová 29.12.2020

Vianoce bez Popolušky sa Nórom nerátajú

„Slovenské Vianoce sa vraj s tými nórskymi v mnohom podobajú,“ hovorí Alena Gibalová Brodwallová, ktorá v severskej krajine žije už pätnásť rokov. Kapustnicu by ste však na väčšine nórskych stolov hľadali márne. Niektoré zvyky vás ale prekvapia.

Vianoce bez Popolušky sa Nórom nerátajú