Boba Markovič Baluchová 22.01.2020

Moldavsko má pred sebou veľa výziev, ale i nádej

Povzbuďte sa zanietením charitného personálu, ktorý sa príkladne stará o osamelých starkých v meste Balti a Kišiňov. Alebo pochyťte inšpiráciu od ekokomunity v obci Riscova, ktorá si všetko sebestačne dopestuje i vyrobí. Aj takéto malé úspechy, naznačujúce zmenu k lepšiemu, mali možnosť vidieť počas svojej exkurzie do Moldavska mladí ľudia z Univerzity Palackého v Olomouci.
Moldavsko má pred sebou veľa výziev, ale i nádej
Peter Filo 16.01.2020

Sinulog je oslava filipínskeho Jezuliatka

Počas tretej januárovej nedele sa v meste Cebu na Filipínach koná veľká slávnosť Sinulog. Doprava je zablokovaná, mobilné siete vypnuté, letenky do tohto mesta majú dvojnásobné ceny. Státisíce ľudí sú na nohách. Od brieždenia putujú v procesiách, tancujú alebo jednoducho oslavujú. Oslavujú Pána Ježiša zobrazeného v malej soške podobnej Pražskému Jezuliatku a súčasne si pripomínajú príchod kresťanstva na Filipíny.
Sinulog je oslava filipínskeho Jezuliatka
Martina Grochálová 08.01.2020

Posolstvo viery dokážu chápať aj deti

Koncom minulého roka uzrelo svetlo sveta slovenské vydanie publikácie Youcat pre deti, ktorá je pútavým katechizmom pre deti vo veku od 8 do 12 rokov. Menej známa je skutočnosť, že vydávanie obľúbenej edície Youcat má silný solidárny rozmer a že na tvorbe Youcatu pre deti sa podieľali aj tvorcovia zo Slovenska.
Posolstvo viery dokážu chápať aj deti
Martina Grochálová 03.01.2020

Končí sa misia medzi anjelmi

Sestra FRANTIŠKA OLEXOVÁ, OSF (68), pôsobí v Misii sv. Jána v juhoafrickom Barbertone už 25 rokov. Sestry františkánky sa tam dve desaťročia s láskou starali o stovky ľudí chorých na aids, mnohých z nich sprevádzali na poslednej pozemskej ceste. Ich misia sa tento rok chýli ku koncu.
Končí sa misia medzi anjelmi
Jozef Kudla CM 18.12.2019

V Hondurase spievajú Ježišovi pastierky

Honduras sa nachádza v tropickom pásme a príroda je tam zelená po celý rok. Monotónnosť prírody, ktorá sa počas roka takmer nemení, sa do určitej miery prejavuje aj v charaktere ľudí a formách liturgického slávenia. No zároveň nie je zhon u ľudí taký markantný ako u nás. Život je pokojnejší, ľudia sa natoľko nenaháňajú a prežívajú menej stresu.
V Hondurase spievajú Ježišovi pastierky