Tibor Macák 29.12.2018

Spev indických pútnikov

Zlatý chrám v Amritsare na severe Indie je miesto, ktoré navštívi najviac ľudí na svete. Štyri brány rozsiahleho komplexu prekročí každý deň najmenej 100-tisíc návštevníkov, väčšinou veriacich sikhov, ale aj príslušníkov iných náboženstiev i turistov zo všetkých kútov zemegule. Gurudvára, teda sikhský chrám, je uprostred jazera pokrytý 500 kilogramami 24-karátového zlata a mnohí ho považujú za jeden z divov sveta.
Spev indických pútnikov
Denisa Lukáčová 11.12.2018

Nespi ráno ani TY, radšej príď na roráTY

Je pondelok po Prvej adventnej nedeli. Skoro ráno. Vonku niečo pod nulou a tma. Prichádzame do Hubošoviec neďaleko Sabinova, aby sme pri sviečkach a lampášoch bdeli spolu s veriacimi. Na únavu zabúdame v momente, keď sa kostol naplní malými i veľkými – „v spoločenstve je to ľahšie,“ pomyslíme si. Vďaka postupne pribúdajúcemu dennému svetlu spoznávame farnosť i miestnych.
Nespi ráno ani TY, radšej príď na roráTY
Denisa Lukáčová 06.12.2018

Spája ich poctivá a srdečná služba

Od príchodu prvého vlaku na územie Slovenska ubehlo už vyše 150 rokov. Odvtedy sa toho zmenilo dosť, jedno však ostalo – ducha železníc netvoria koľaje, železo ani vlaky či stanice – tvoria ho a vždy tvorili ľudia - železničiari. Práve tí prišli v sobotu 24. novembra do Trnavej Hory a vytvorili peknú železničiarsku rodinu, ktorej súčasťou sme sa aspoň na jeden deň stali aj my Katolícke noviny.
Spája ich poctivá a srdečná služba
Ján Lauko 27.11.2018

Na stretnutí Taizé sme hľadali radosť

Objaviť nevyčerpateľnú radosť. S týmto cieľom prišli do Pezinka mladí ľudia z celého Slovenska, aby sa 23. - 25. novembra zúčastnili na Dňoch dôvery. Pri hľadaní ich prišli povzbudiť aj bratia z komunity Taizé.
Na stretnutí Taizé sme hľadali radosť
Peter Hupka 08.11.2018

Brazílske kresťanstvo má africké prvky

Vari najpestrejší z 26 federálnych štátov Brazílie, Bahia, je živou zmesou koloniálnej minulosti s africkou kultúrou. Aj preto nezanedbateľné množstvo domácich praktizuje synkretizmus, ktorý je zmesou katolicizmu a afrického kmeňového náboženstva. Zaujať k nemu jednoznačný postoj nie je jednoduché – podobne ako pochopiť tamojšiu históriu a motiváciu všetkých tých, ktorí ju počas posledných vyše piatich storočí ovládali a tvorili.
Brazílske kresťanstvo má africké prvky