Andrej Filipek SJ 03.07.2024

Občas trochu latinčiny nie je na škodu

V našom kostole sa na väčšie sviatky spieva Pater noster a nie Otče náš, teda po latinsky. Keďže sa to takto nespieva bežne, ani nie sme farnosť navštevovaná zahraničnými turistami, málokto rozumie. Vedel by nejaký liturgista vysvetliť, prečo Otče náš po latinsky?
JÁN, VÝCHODNÉ SLOVENSKO

Občas trochu latinčiny nie je na škodu
Ján Lauko 02.07.2024

Editoriál 27/2024

Začiatok letných prázdnin sa mi v mojich školských časoch spájal s národnou púťou k sv. Cyrilovi a Metodovi v Nitre. Chodili sme na ňu každý rok a až po nej sme plánovali dovolenku. Sčasti pre pracovné povinnosti našich rodičov spätých s touto púťou, sčasti preto, že slávnostné pripomenutie si odkazu solúnskych vierozvestov sme brali ako prejav vďaky za ich misionárske dielo.
Editoriál 27/2024
Juraj Šúst 02.07.2024

Kresťanstvo a LGBT

Na nedávnych Hanusových dňoch dostal americký profesor Robert P. George otázku, či je možné zvrátiť legalizáciu rovnakopohlavných zväzkov.
Kresťanstvo a LGBT
Milada Čechová 02.07.2024

Boh bude súdiť národy

Ako zjavené učenie je Tradícia v  podstate synonymom Cirkvi. Ale je tu aj tradícia vyplývajúca z toho, že ľudia sú smrteľní, no spoločnosti už menej a prežívajú tak, že si odovzdávajú svoju identitu a funkcie.

Boh bude súdiť národy
Anton Tyrol 26.06.2024

Lektor musí byť na službu pripravený

V našom kostole sú počas pracovných dní na liturgické čítanie určení aj školáci na druhom stupni základnej školy. Hoci sa snažia, často im nerozumieme. Niekedy mám chuť povedať namiesto: Bohu vďaka – Nerozumieme. Existuje nejaká smernica ohľadom veku lektorov alebo to stanovuje biskup či biskupská konferencia?
JÁN, VÝCHODNÉ SLOVENSKO

Lektor musí byť na službu pripravený