Lukáš Uváčik 24.11.2022

Kostol nie je farská obývačka

Čo vás viedlo k prerábke vášho farského kostola a ako pri renovácii postupovať? Čo všetko treba zohľadňovať?

DARINA, ZÁPADNÉ SLOVENSKO

Kostol nie je farská obývačka
Ján Lauko 22.11.2022

Editoriál 47/2022

Najnovšie vydanie Katolíckych novín sa venuje liturgickému priestoru. Táto téma dokáže niekedy vyvolať veľa vášní. Pri návrhu nového kostola sa totiž nie vždy zladia predstavy architekta, farára a veriacich. Rozpory sa však môžu objaviť už len pri tom, kde dať v chráme akú kyticu.
Editoriál 47/2022
Milada Čechová 22.11.2022

Čistý priestor

Sakrálne stavby patria v našej kultúre medzi najnáročnejšie úlohy novodobej architektúry. Kombinácia estetického a spirituálneho z nich robí stavby spoločenského významu. Zároveň sú svedectvom – vierou vtesanou do kameňa. A útočiskom – vždy ním boli a stále zostávajú v duchovnom i fyzickom zmysle.
Čistý priestor
Janka Vindišová 17.11.2022

Sloboda spolu so zodpovednosťou

Nadobudla som vek dospelosti, 18 rokov. Ako to mení môj vzťah s rodičmi? Musím sa nimi ešte riadiť alebo som aj v tomto slobodná?

LENKA, VÝCHODNÉ SLOVENSKO

Sloboda spolu so zodpovednosťou
Jozef Masarik 15.11.2022

Sloboda a pocit slobody

Slobodu si predstavujeme ako slobodu prejavu, vyjadrovania alebo aj ako slobodu vierovyznania. Iný pohľad na slobodu sa týka ekonomiky a podnikania, ktoré nám otvárajú možnosti sebarealizácie. Významný pocit slobody je tiež spojený s oslobodením sa od strachu, napríklad z fyzického ohrozenia. Dalo by sa zhrnúť, že slobodní sme, keď necítime žiadne obmedzenia – či už fyzické, duševné, alebo emocionálne.
Sloboda a pocit slobody