Lenka Horáková 04.09.2020

Vo farnosti Hladovka to žije tradíciami

O chvíľu sme v cieli – na severe Slovenska, v kraji pre mnohých neznámom, takmer zabudnutom. Cestou máme tisíc príležitostí obdivovať prírodné krásy, ktorými Pán Boh určite nešetril, keď obdarúval Oravu. Ešte posledných pár kilometrov a víta nás nápis Hladovka. Sme na mieste. V obci, ktorá nesie naozaj originálny názov.
Vo farnosti Hladovka to žije tradíciami
Ján Lauko 04.09.2020

Do školy, to je nám po vôli

Keď sa 16. marca pre epidémiu koronavírusu zavreli všetky školy na Slovensku, mnohí žiaci a študenti asi netušili, že sa im začali najdlhšie „letné“ prázdniny. Do lavíc sa väčšina z nich vracia až po takmer šiestich mesiacoch, na niektoré návyky tak už študenti možno pozabudli. Prinášame preto niekoľko rád, ako v škole po koronaprázdninách fungovať.
Do školy, to je nám po vôli
Mária Peterčáková 03.09.2020

Tanec je skrytým jazykom duše

Tanec ako spôsob či súčasť modlitby? A prečo vlastne nie? „Ľudské telo môže vyjadrovať prítomnosť Boha v nás. To je podstatou duchovného tanca,“ tvrdí Eva Jaroušková CJ, ktorá spolu s inými sestrami už zopár rokov vedie kurzy tanečnej meditácie.
Tanec je skrytým jazykom duše
Ján Lauko 03.09.2020

Keď k nám prvýkrát prišiel pápež

Keď 22. apríla 1990 prišiel na vajnorské letisko Ján Pavol II., pre mnohých to bola jedinečná príležitosť stretnúť sa s hlavou Katolíckej cirkvi. Veď pápež nechodí na Slovensko každý deň. Na naše potešenie sa Ján Pavol II. vrátil na Slovensko ešte dvakrát. No nebol prvým Petrovým nástupcom, ktorý prišiel na naše územie. Pred takmer 1000 rokmi ho predišiel iný pontifex, ktorý sa zaradil medzi najvýznamnejších pápežov histórie.

Keď k nám prvýkrát prišiel pápež
Mária Peterčáková 03.09.2020

Žiť čisto je vďaka Anne Kolesárovej normálne

Prvého septembra to boli dva roky, čo bola Anna Kolesárová (1928 – 1944) vyhlásená za blahoslavenú. Podľa Pavla Hudáka, rektora Pastoračného centra Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom, sa vďaka nej v spoločnosti dosť zmenila kultúra. „Mladí sa už nehanbia vydať svedectvo, že majú čistý vzťah,“ tvrdí.
Žiť čisto je vďaka Anne Kolesárovej normálne