Anna Stankayová 21.12.2019

Časy, keď sa deti tešili na deda Mráza

Namiesto Ježiška či Mikuláša chodil ruský rozprávkový dedo Mráz, namiesto Tichej noci sa spievala pieseň o jedličke. Pre generáciu dnešných tridsiatnikov je to už nepoznaný svet Vianoc, pre tých starších úsmevná či rozpačitá spomienka. Aké boli Vianoce v rokoch, keď Ježiško nebol v našej krajine vítaný?
Časy, keď sa deti tešili na deda Mráza
Zuzana Artimová 20.12.2019

Dante je náš

Už ste si niekedy položili otázku, s ktorou historickou osobnosťou by ste sa chceli stretnúť, keby ste mali tú možnosť? V mojej top trojici by bol určite Dante Alighieri (1265 – 1321). Jeden z najvýznamnejších talianskych básnikov všetkých čias svoj jedinečný intelekt vložil do veršov Božskej komédie. Z tých veršov dodnes naskakujú zimomriavky, lebo ich pravdivosť až hmatateľne čitateľa zabolí. Možno aj preto, že na začiatku veľkolepého literárneho diela bola nenaplnená láska k jednej žene. A ešte väčšia láska k Bohu.
Dante je náš
Ľudovít Malík 19.12.2019

Vianočné symboly na najznámejšom námestí sveta

K Vianociam na celom svete patria ľudové zvyky a tradície. Dve z nich by sme mohli označiť ako globálne. Ide o stavanie vianočného stromu a jasličiek. V nasledujúcom článku sa pozrieme na históriu ich prítomnosti na Námestí sv. Petra.
Vianočné symboly na najznámejšom námestí sveta
Anna Stankayová 19.12.2019

V každom z nás je kúsok Arména

Hoci sa narodil v Jerevane, väčšiu časť života prežil na Slovensku. O najstaršej kresťanskej krajine, biblickom vrchu Ararat, ťažkých časoch i slovensko-arménskych Vianociach nám porozprával rodený Armén so slovenským občianstvom Vahram Chuguryan (45). 
V každom z nás je kúsok Arména
Anna Stankayová 17.12.2019

Prichádza láska

Posledná adventná nedeľa nám hovorí o udalostiach, ktoré sa stali v období pred Ježišovým narodením. Pripravuje nás na to, že o chvíľu privítame Kráľa slávy, Emanuela, Najvyššieho či Najmocnejšieho. 
Prichádza láska